Chyba każdemu z nas zdarzyło się kilkukrotnie kupić miły i ciepły wełniany sweter, który okazał się … nie być wcale z wełny.

Nowoczesne techniki wytwarzania materiałów, formowanie włókien poprzez nadawanie im miękkości, delikatności i blasku dostarczają klientom często mylnych wrażeń i wielu rozczarowań.

W związku z tym postanowiłam przybliżyć Wam oznaczenia na metkach, abyście mogli świadomie decydować o zawartości swojej szafy i odpowiednio o nią dbać.

Jak czytać oznaczenia na metce?

PA, PET, PAN? Brzmi znajomo czy może jednak niekoniecznie? Już spieszę z wyjaśnieniami. Są to skróty nazw włókien syntetycznych bardzo często występujących w składach waszych ubrań.

PA  włókno poliamidowe,

PET – włókno poliestrowe,

PAN – włókno poliakrylonitrylowe.

Najczęściej w sklepach odzieżowych możecie się spotkać z oznaczeniem PET. Rozpoznajecie?
Tak, z tego samego poliestru wytwarza się plastikowe butelki na napoje bezalkoholowe i … wasze ubrania. Jeżeli następnym razem zobaczycie takie właśnie oznaczenia na metkach – zastanówcie się dwa razy. 

Spokojnie, nie wpadajcie też w nagłą panikę gdy okaże się, że w waszej szafie całkiem sporo poliestrowej odzieży, nie pozbywajcie się nagle zawartości szafy. Już wkrótce podamy wam gotowe rozwiązania co zrobić z ubraniami, które już wam nie pasują, uległy zniszczeniu lub zwyczajnie już ich nie nosicie. 

A teraz sprawdźmy jak to się stało, że poliester gości w naszych szafach tak tłumnie?

Oznaczenia na metkach - dlaczego są tak istotne?

Dobrze wiemy, że podczas robienia zakupów odzieżowych najważniejsze są wrażenia wizualne, ponieważ to zmysł wzroku działa jako pierwszy. Gdy widzimy absolutnie oszałamiającą suknię na manekinie trudno nam się powstrzymać więc dotykamy – sprawdzamy jaka ta tkanina jest, jak się układa lub czy się gniecie. Wszystko wygląda idealnie? Mierzymy – leży idealnie i kupujemy. Wracamy do domu, pierzemy (zawsze pierzcie „nowe” rzeczy ze sklepu!), znów mierzymy aż tu nagle okazuje się, że ta idealnie leżąca sukienka jakby się skróciła. Niestety takie rzeczy się dzieją kiedy pomijamy zapoznanie się z oznaczeniami na metce a co za tym idzie – nie dbamy o daną rzecz jak należy. 

Długo zastanawiałam się nad tym tematem, jak go ugryźć. No, bo przecież każdy wie co nosi i jak o to dba, ale wtedy przypomniałam sobie szukanie pracy zaraz po studiach w okresie letnim.
Chcąc wyglądać elegancko założyłam długie czarne spodnie i koszulę, no a niestety były to spodnie z poliestru, a koszula niby bawełniana ale z syntetycznymi domieszkami. Jak się pewnie domyślacie, dobranie ubrań z takich włókien w taką pogodę dodając do tego stresującą sytuację jaką może być rozmowa o pracę – dyskomfort gwarantowany, a wystarczyło sprawdzić skład.

Widzicie więc, że oznaczenia na metce mogą dać wstępną odpowiedź na pytanie jaki strój wybrać na jaką okazję.

Jak wybierać, by ubrania słyżyły nam dłużej? Symbole na metkach bez tajemnic.

Odpowiedź na to pytanie jest kluczowa z perspektywy Ciebie – klienta, który dokonuje jak najlepszych, świadomych wyborów. Przedstawię wam teraz podstawowy podział włókien ze względu na ich pochodzenie. Włókna, z których produkuje się tekstylia dzielą się na trzy podstawowe kategorie: włókna naturalne, sztuczne i syntetyczne. Można się spotkać również z podziałem na włókna pochodzenia zwierzęcego, roślinnego oraz chemicznego (syntetycznego).

Włókna naturalne są to włókna występujące naturalnie w przyrodzie, mogą być pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, a po poddaniu ich odpowiedniej obróbce posłużą do produkcji tkanin.

Włókna sztuczne są to włókna wytwarzane z surowców naturalnych – naturalnych polimerów takich jak celuloza, kauczuk, białko, które poddaje się odpowiednim procesom chemicznym aby wyprodukować tkaninę.

Włókna syntetyczne są włóknami od początku do końca wytworzonymi przez człowieka w procesie polimeryzacji – głównie z ropy naftowej i węgla. 

Podstawowymi włóknami naturalnymi występującymi na oznaczeniach na metkach są:

 • wełna (alpaka, moher, kaszmir, merino, angora),
 • jedwab naturalny (morwowy i dębowy),
 • bawełna (bawełna konwencjonalna, bawełna organiczna),
 • len,
 • konopie,
 • sizal,

Rozróżniamy następujące włókna sztuczne:

 • wiskoza,
 • modal,
 • tencel (lyocell),
 • cupro,
 • acetat.

Najczęściej występujące oznaczenia na metce materiałów syntetycznych:

 • poliester,
 • akryl,
 • elastan (lycra),
 • poliamid.

Jak dbać o ubrania? Czyli, co oznaczają symbole na metkach.

Przejdźmy teraz do tych malutkich ikonek, które najczęściej znajdują się na niezliczonej ilości gryzących metek, które zaraz po powrocie z zakupów do domu obcinamy, żeby nie gryzły. 

Przyznajcie, kto tego nie robi? Symbole na metkach?
A potem, nie wiadomo co to za tkanina ani jak się z nią obchodzić, by służyła nam dłużej. Ze względu na to, że jest to temat bardzo rozległy postanowiłam przedstawić dane dotyczące symboli do prania w formie graficznej.

Co oznaczają symbole na metkach do prania?

Zacznijmy od procesu prania.
Ja przedstawię wam oznaczenia na metkach do prania, a jeżeli chcecie  sprawdzić jak prać, by dbać to koniecznie przeczytajcie tekst Eweliny: “Pranie, to dbanie, czyli jak prać, by ubrania służyły nam dłużej”.

Grafika przedstawia wannę lub kadź – czyli symbol prania. Dzięki tym ikonkom dowiecie się czy dla waszych ubrań zaleca się pranie ręczne czy może jednak nie można prać ich w ogóle.
Sprawdźcie już teraz wasze metki – wielu producentów umieszcza symbol zakazu prania korzystając z tego, że wiele osób nie przeczyta metki, a daje to w późniejszym czasie powód do odrzucenia reklamacji natomiast wy zostajecie ze zniszczonym ubraniem.

Prasowanie - temperatura żelazka

Prasownie jest istotnym zabiegiem jeżeli chodzi o wygląd naszych ubrań. Jeżeli chcesz zobaczyć jaka temperatura żelazka oznaczona jest trzema kropkami, spójrz na grafikę.

Bielenie

Poniżej symbole na metkach, które oznaczają proces bielenia.
Najczęściej do tego zabiegu stosuje się chlor, a konkretniej podchloryn wapniowy lub sodowy. 

Suszenie - jak to zrobić, by nie nabroić?

Po procesie prania nasze ubranie przechodzi do procesu suszenia. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się suszarki bębnowe, które niewątpliwie pomagają zaoszczędzić czas.

Jednak nie każde ubranie nadaje się do procesu suszenia mechanicznego! Co ciekawe, norma PN-EN ISO 3758 przewiduje również symbole pokazujące sposoby suszenia naturalnego.
Zerknijcie na grafiki poniżej. 

Dodatkowe opisy słowne

Zdarza się, że producenci oprócz symboli dotyczących konserwacji umieszczają na metkach dodatkowe opisy słowne, które można zastosować aby lepiej dbać o ubrania.

Zerknijcie na wasze metki i dajcie znać czy znaleźliście dodatkowe opisy oprócz standardowych ikonek? Dajcie znać w komentarzach, na Instagramie lub Facebooku!

A na koniec...

Sprawdzajcie metki, czytajcie składy i dbajcie o ubrania tak, jak należy. Początki są trudne, trochę męczące ale wiem, że po jakimś czasie będziecie w stanie rozpoznać jakość tkaniny już po pierwszym dotyku.

Wierzę, że po lekturze tego artykułu nie dacie się już nabrać na byle jakie tekstylia, a symbole umieszczone na metkach nie są już tajemnicą.
Jeżeli macie jakieś wątpliwości lub chcecie mnie o coś zapytać, piszcie w komentarzach lub wiadomościach prywatnych.

Planuję również cykl przybliżający pochodzenie, dokładne właściwości fizyko-mechaniczne i chemiczne włókien oraz dodatkowe metody rozpoznawania ich kiedy symbole na metkach nie zostały podane lub są już dawno wycięte ;).

Dajcie znać o jakich włóknach chcielibyście poczytać w pierwszej kolejności? Naturalnych, sztucznych czy syntetycznych?

Nić się nie zmarnuje