Jednym ze sposób na rozsądne i ekologiczne podejście do tekstyliów jest ich przemyślane pranie.
W jakiej temperaturze? Jak często? W jakich środkach piorących?
Odpowiedzi na te pytania mają kluczowe znaczenia dla naszych ubrań i niemałe dla środowiska.
Zacznijmy więc od początku.

Jak prać kurtkę puchową czy jak prać w ogóle?

Nim usiadłam do tego teksu pomyślałam sobie, że o praniu nie ma co pisać, przecież wszyscy wiedzą.

A potem przypomniałam sobie, że będąc nastolatką chciałam kiedyś szybko uprać jeansy. Wtedy nie zastanawiałam się jeszcze czy soda oczyszczona do prania to ciekawa opcja i czy kule do prania naprawdę działają. Wtedy…
stanęłam w łazience ze spodniami w dłoniach i okazało się, że nie wiem jak zrobić pranie. Znaczki na pralce nic mi nie mówiły…

Kolejnym faktem z życia związanym z tym, jak prać ubrania jest to, że bardzo, bardzo długo prałam nie wiedząc o tym, że w pralce jest filtr, który należy czyścić.

Sądzę więc, że wiele osób może nie mieć zielonego pojęcia o tym jak dbać o ubrania, a to jak je pierzemy ma przecież ogromne znacznie.

Jak często prać ubrania?

Choć producenci pralek zachęcają nas do częstego prania odzieży zapewniając wiele krótkich i ekonomicznych trybów w pralkach, to najlepiej jest prać ubrania jak najrzadziej.

Starajmy się nie prać rzeczy, które mieliśmy na sobie raz, jeśli nie są faktycznie brudne.
O ile bielizna, t-shirty to części garderoby, które wymagają regularnego prania, to spodnie czy swetry naprawdę można nosić wielokrotnie.

Z kolei gdy ciuchy poplamią się, warto od razu zaprać plamę, by nie wniknęła ono głęboko we włókna i nie zaschła. Świeże plamy to dużo łatwiejsze wyzwanie.

Jak zrobić pranie? O tym, warto pamiętać nim uruchomisz pralkę:

Nim wrzucisz ubrania do pralki warto zastosować się do kilku zasad: 

1. Ważne, by posegregować je kolorami. 

2. Wyjąć wszystko z kieszeni.

3. Zwrócić uwagę na szczególne materiały (delikatne wiskozy, odzież sportowa, wełna – mają różne wymagania. Czasem niezbędna może być wizyta w pralni chemicznej lub pranie ręczne).
O tym jak czytać metki z zaleceniami dotyczącymi prania napiszemy wkrótce.

4. Zapiąć zamki, rzepy, wywrócić odzież na lewą stronę. 

5. Delikatne ubrania warto umieścić w specjalnych siateczkach ochronnych, które dodatkowo chronią włókna przed mechanicznymi uszkodzeniami.

Jak prać, by dbać?

Stosując się do zasad z poprzedniego akapitu unikniecie podstawowych problemów takich jak: zafarbowane ubrania czy mechaniczne uszkodzenia. Nic nam nie da wiedza o tym jak prać wełnę, jeśli ulubiony sweter wypierzemy z kurtką zapinaną na rzepy. W trakcie prania rzep wielokrotnie przyczepi się do delikatnych włókien i sprawi, że po nowym swetrze pozostanie jedynie wspomnienie.

Ważną kwestią jest również temperatura prania. Warto uwierzyć, że detergenty radzą sobie z plamami w niskich temperaturach i prać w 30 stopniach.
Jeśli już jesteśmy przy ustawieniach prania – polecam zaprzyjaźnić się z pralką i zapoznać się z jej instrukcją. Tam znajdziemy szczegółowy opis wszystkich trybów. Dobrze jest uprać wiskozowe sukienki korzystając z trybu delikatnego, a przy sportowym biustonoszu włączyć tryb ręczny (a najlepiej, po prostu, prać rękach).

Naprawdę sporo o tym, jak prać dowiedziałam się pracując w pralni chemicznej.
Gdy ponosi się odpowiedzialność za czyjąś garderobę człowiek zwraca większą uwagę na te drobne czynności towarzyszące codziennej pielęgnacji ubrań. Opróżnianie kieszeni i czytanie metek szybko wchodzi w krew.
Wiele dały mi też rozmowy z klientami, którzy często są przekonani, że każdą plamę, zafarbowanie czy zbiegnięcie się tkaniny da się odwrócić. Otóż, nie zawsze i nie wszystko.

Dlatego naprawdę warto dbać o swoją garderobę i nim wrzucisz do pralki ulubioną kurtę sprawdź jak prać kurtkę puchową. 

Orzechy do prania, kule do prania i inne wynalazki

Moim zdaniem to najbardziej kontrowersyjny temat. To może wydawać się nawet śmieszne, że pytając „Jak prać?” możesz wywołać burzę.
O ile przy tym jak często prać ubrania czy jak prać wełnę wszyscy mają raczej jednakowe zdanie, to w przypadku detergentów trudno szukać jednej drogi.
W tym miejscu podzielę się z Wami moimi doświadczeniami.

Przeszłam przez wiele produktów do prania. Kiedyś kierowałam się przede wszystkim czynnikiem ekonomicznym. Gdy pojawiły się dzieci szukałam rozwiązań zdrowych i bezpiecznych, a co za tym idzie często też ekologicznych.
Dość długo prałam w orzechach do prania. Nie byłam zadowolona z tego jak zażółcały białe tkaniny i słabo radziły sobie z widocznymi plamami. Zawsze więc używałam innego środka do ubrań białych i środków do plam. Plusem było to, że ciuchy nie miały zapachu. Trudno to określić, ale uprane w orzechach do prania ubrania pachniały po prostu czystą wodą.
Do tej pory nie toleruję zapachu płynów do płukania czy standardowych proszków.

Gdy w domu pojawiły się pieluchy wielorazowe zaczęłam używać specjalnych proszków, które pozwalały na pranie pieluszek i zaczęłam szukać alternatywy dla orzechów. Przeczytałam wiele artykułów na temat sody do prania, ale w ostateczności postanowiłam przetestować proszek domowej roboty według przepisu z bloga Organiczni. Kupiłam wiadro boraksu i sody kalcynowej i korzystam z niej do prania naszych codziennych ubrań od niemal trzech lat. Jestem zachwycona. Jest to rozwiązanie korzystne cenowo, zdrowe dla skóry i środowiska. Do prania rzeczy białych dodaję czasem sodę oczyszczoną, widoczne plamy zapieram mydełkiem odplamiającym.

Zdarza mi się prać w klasycznych płynach rzeczy delikatne czy odzież fukncyjną, lecz w ogóle nie używam płynów zmiękczających czy do płukania, ale o tym czy to dobry wybór nie mogę się wypowiedzieć.

Jak prać ubrania wiem, a co potem?

Nieważne czy pierzecie w sodzie do prania czy zachwyca Was działanie kul do prania.
Ważne, że gdy cykl się skończy wyjmiecie pranie możliwie szybko. Zalegające wilgotne ubrania w bębnie nie służą zarówno pralce, jak i samym ubraniom.
Przed rozwieszeniem warto ubrania strzepnąć.

Tu też pojawiają się problematyczne momenty odpowiadające np. na pytanie jak prać kurtkę puchową. W jej przypadku suszenie to najważniejszy moment, a w źle wysuszonej kurtce zlepiony puch opadnie tracąc całkowicie swoje właściwości i deformując ubranie. 

Jak zrobić pranie, by prasować mniej?

Znam kilka osób, które namiętnie unikają prasowania. Niestety z tego powodu często wybierają syntetyki, gdyż to akrylowe swetry i poliestrowe spodnie najłatwiej wyjąć z prania w idealnym stanie.

W wielu przypadkach unikniecie jednak prasowania, jeśli zamiast wypełnionego po brzegi bębna pozostawicie ubraniom trochę luzu.
Warto też zmniejszyć obroty w trakcie wirowania. Najwyższe obroty to nie tylko silne eksploatowanie sprzętu czy zużywanie prądu, ale też niszczenie włókien, z których powstało ubranie.

Samo prasowanie też potrafi dać odzieży w kość. Uważajcie na temperaturę – spalonych, a nawet wyświeconych ubrań zwykle nie da się uratować. Rozgrzane włókna np. wiskozowe są wyjątkowo wrażliwe na uszkodzenia – warto o tym pamiętać prasując delikatne tkaniny. 

Pranie jest proste czy jednak skomplikowane?

Jak widzicie pranie to temat bardzo rozległy. Można się zrazić.

Choć od czasu do czasu poświęcam mu nieco uwagi i zastanawiam się nad różnymi rozwiązaniami, to wciąż w wielu kwestiach nie mam pewności. Ostatnio np. zastanawia mnie kwestia octu. Z jednej strony niejednokrotnie słyszałam, że pomaga utrwalać kolor, zapobiega farbowaniu czy pomaga zabijać mikroby. Z drugiej jednak ma on wpływać negatywnie na żywotność pralki uszkadzając jej uszczelki.
Do tej pory nie wiem jak prać ubrania – z octem czy bez? Nie trafiłam na przekonywującą mnie odpowiedź.

Dla tych, którzy nie mają ochoty zagłębiać się w tajniki pielęgnacyjne, a chcą traktować swoją garderobą z czułością przygotowałam skróconą ściągę, do której można zajrzeć przed uruchomieniem pralki.

Jak prać - ściąga dla początkujących 

  1. Pierz tylko brudne, naprawdę znoszone rzeczy.
  2. Plamy zapieraj, gdy są świeże.
  3. W miarę swoich możliwości wybieraj delikatne, ekologiczne środki piorące.
  4. Czytaj metki i segreguj odzież wg kolorów i sposobu prania.
  5. Opróżniaj kieszenie, zapinaj rzepy, wywracaj na lewą stronę.
  6. Nie zostawiaj mokrego prania w pralce na długo, susz po strzepnięciu.

A Tobie pranie sprawia trudność?
Zdarza Ci się mieć w tym temacie dylematy?

Nić się nie zmarnuje