Czy wiesz ile masz w szafie zwykłych białych t-shirtów?
Kilka, kilkanaście a może kilkadziesiąt?
Czy wiesz ile litrów wody potrzeba aby wyprodukować jeden taki t-shirt?
2700 litrów! To mniej więcej tyle ile dorosły człowiek wypiłby przez 3.5 roku!
To tylko jedna z ciekawostek, które dały nam do myślenia. A im więcej czasu spędzałyśmy wśród tkanin i dzianin, tym częściej pojawiały się nowe pytania, a z nimi kolejne, zwykle niezbyt przyjemne, odpowiedzi. 

Szycie - od nowego hobby po sposób na życie

Znacie to uczucie, gdy wchodzicie w świat nowego hobby i jesteście przekonani, że bez tysiąca nowych gadżetów i dodatków nie macie szans na jego dalszy rozwój?
Przeglądanie trendów i snucie zakupowych planów potrafi wtedy pochłonąć więcej czasu niż samo działanie.
Pomysł na Poshyte narodził się właśnie w trakcie szycia. Przegrzebując kartony zakupionych tkanin i dzianin okazało się, że mamy tego za dużo, a chęć kupienia nowego wzoru wciąż była nieodparta, bo przecież… można z tego uszyć coś fajnego. W wielu dziedzinach życia starałyśmy się być minimalistyczne i rozważne, szybko więc wprowadziłyśmy to także do naszego szycia. Od tej chwili powody, by stworzyć POSHYTE posypały się już lawinowo.

1. Halo. Tutaj Ziemia!

Najważniejszy – nasza planeta Ziemia, tak bardzo obciążona przemysłem wszelkiego rodzaju.
Czy wiecie, że to przemysł tekstylny (zaraz po paliwowym i mięsnym) jest jednym z największych trucicieli naszego globu?
No, ale co to właściwie znaczy?
A to, że podczas uprawy i produkcji tkanin zużywa się ogromne ilości wody i energii, produkuje masę zanieczyszczeń i emituje gazy cieplarniane do atmosfery. Kolejne problemy pojawiają się podczas prania tkanin syntetycznych, gdzie podczas jednego cyklu do środowiska uwalnianych jest aż 700 tys. mikroskopijnych plastikowych włókien, które trują ryby i skorupiaki, a finalnie lądują na naszych talerzach.
To tylko dwa argumenty za tym, by kupować mniej, rozsądniej, a najlepiej z drugiej ręki. 

2. Czynnik bardzo ludzki

Kolejny powód – człowiek.
Widzimy jak chęć szybkiego zysku sprawiła, że świat mody stracił z oczu człowieka, jego pracę i prawdziwe rzemiosło.
Z niepokojem czytamy informacje o warunkach pracy w fabrykach i szwalniach w Azji, gdzie podczas pożaru człowiek okazuje się być mniej wart niż zamówione przez sieciowych potentatów jeansy.
Powszechne ignorowanie zasad bezpieczeństwa, doprowadzają do tragedii, gdzie pod gruzami ginie kilkuset pracowników fabryki ubrań.
Wierzymy, że małe kroki, drobne zmiany w naszych codziennych zakupowych decyzjach mogą wiele zmienić.

3. Szafomaniak

Pękająca w szwach szafa, a ja znów nie mam się w co ubrać…
Od tych powodów cięższego kalibru przechodzimy do tych lżejszych, niby mniej poważnych acz jak ważnych!
Chyba każdy z nas miał w życiu sytuację kiedy stanął przed swoją szafą, otworzył ją i z trudem powstrzymał wysypującą się lawinę ciuchów, a po kilku minutach stwierdził, że w sumie to nic ciekawego do ubrania tam nie ma.
Często, z różnych powodów, chomikujemy ubrania. Są z nimi związane wspomnienia lub wciąż liczymy, że nasza sylwetka jednak ulegnie zmianie i zmieścimy się w sukienkę z liceum.
Ten fakt, dał nam do myślenia i sprawił, że postanowiłyśmy działać. Uporządkować szafy, sprzedać, oddać lub przerobić niepotrzebne już rzeczy.

4. Chcemy szyć!

Obie wiedziałyśmy, że chcemy szyć, bo przecież obie kochamy szycie i było to nawet bardziej oczywiste, niż najbardziej oczywiste rzeczy świata.
No, ale co będziemy szyć? T-shirty, ubrania na wymiar, akcesoria? Jest w czym wybierać, ale poszukując swojej drogi zrozumiałyśmy, że tak naprawdę …

Zależy nam na tym, żeby wybierać i kupować świadomie, nosić to co już mamy w naszych szafach, a jeżeli nie nosimy – przerabiać.
Tworzymy niepowtarzalne i unikatowe akcesoria z ubrań i materiałów, które z różnych powodów spisane zostały na straty.

Naszą działalnością chcemy pokazać, że najbardziej zrównoważona ekologicznie szafa to ta, którą już posiadasz w domu.
Chcemy pokazać Ci świat tkanin, tych wspaniałych i naturalnych oraz tych często toksycznych i sztucznych. Uświadomić Cię jak wygląda proces tworzenia Twoich ubrań z sieciówek – od uprawy roślin po ich finalną produkcję.
Pokazać, że masz wybór i możesz sam/sama wybrać świadomie na co się decydujesz. Pokażemy alternatywy dla Twoich nieużywanych już ubrań, nowinki ze świata nowoczesnych materiałów oraz technik ich przetwarzania. Wszystko po to, by zatrzymać szalony pęd szybkiej mody i bardziej zaprzyjaźnić się z ubraniami, które już posiadamy. Pokażemy Ci jak wybrać ubranie by służyło lata, oraz jak o nie dbać by ząb czasu nie nadgryzł go zbyt szybko.

Nić się nie zmarnuje